Niški odbornik Narodnog pokreta Srbije Ljubomir Kostić podneo je zvaničnu inicijativu Skupštini Grada Niša da se kuća u Ulici Ljube Didića 9 otkupi i pretvori u jedan od objekata Narodnog muzeja, prenose Južne vesti.
U inicijativi se navodi da je krajnji trenutak da Grad reaguje jer u neposrednom okruženju kuće ubrzano niču nove stambene zgrade, zbog čega postoji opasnost da i ovo zdanje bude oštećeno ili srušeno.
„Ova kuća je inače zaštićena kao spomenik kulture još 1987.godine, ali se to ni na koji način ne koristi. Verujem da više od 90% stanovnika i posetilaca ovog grada ne zna da ta kuća uopšte i postoji, a ono što definitivno ne postoji jeste plan i program da se takvo stanje promeni“, istakao je Kostić,a prenose Južne vesti.
Inicijativom se traži i da se, ukoliko postoji plan investitora za otkup kuće, on hitno stopira kako bi se sprečilo kršenje zakona o zaštiti kulturnih dobara.
Uzalud se bunim
Iako se srpski Orfej možda ne bi ljutio, pitanje kulturnog nasleđa u Srbiji je očigledno na udaru. Kako smo na Mašini ranije pisali, velika prekretnica u odnosu Srbije prema spomenicima kulture ogleda se u leks specijalisu kojim se omogućava rušenje Generalštaba, uprkos apelima i opomenama stručne javnosti.
Miljković je pisao da, „kad narod otkrije tajnu kako se postaje velik, trgovi će ostati bez spomenika“, kao i da će samo pesnicima dostupne tajne biti proglašenje svojinom naroda. Dok te tajne ne postanu svojina naroda, ostaju nam spomenici (kulture) i materijalna zaostavština, odnosno odbrana istih.
Prigodno, pisao je Miljković:
„Koliko je zemlje iza nas
Toliko je snage u nama
I to je odbrana zemlje“
Neka makar to ne bude uzalud.
A.G.A.
